A főváros egyik legnagyobb műszaki emléke a József telefonközpont palotája a Horváth Mihály téren. Az impozáns épület 2007 óta üresen áll, de most új életre kel.
A Baross utca melletti Horváth Mihály téren Ray Rezső tervei szerint 1914-re épült fel Budapest második távbeszélő központja, bár műszaki berendezésével csak 1917-re készültek el. Az első a terézvárosi volt, ami most Merkúr Palota néven ismert. Amikor ott az előfizetők száma meghaladta a 21 ezret, nem halogathatták tovább az új központ felépítését. A József telefonközpontot 15 ezer előfizető ellátására tervezték, természetesen összekapcsolták a Teréz központtal is.
Az épületet 1919-ben és 1956-ban is erődnek használták. A főlépcsőház eredeti freskóiból már csak egy-egy részlet maradt fenn, és a lépcső tetejéről is eltűntek az eredeti kandeláberek, helyükre 1962-ben egy férfi- és egy nőalakot ábrázoló szobor került. Szerencsére az ablakok nagy része megmaradt, méghozzá az eredeti zárszerkezetekkel. Az utolsó, még MATÁV-os rotary központot 1999-ben kapcsolták le, az irodai részekből pedig 2007-re költöztek ki teljesen.
Mivel ez a környék legmagasabb épülete, a legfelső szintekről egyik oldalról a Citadellára, a Szabadság-hegyre és a Vár irányába, a másik oldalról a Horváth Mihály térre nyílik kilátás. Sajtóértesülések szerint az egykori telefonközpont jelenleg egy egyiptomi vállalkozás tulajdonában van, amely felújítás után apartmanokat és szállodát álmodott az épületbe.
Források: turizmusonline.hu, pestbuda.hu, fovarosi.blog.hu