Szálláshelyek árbevételének statisztikája

Az idei év első öt hónapjában az előző év azonos időszakához képest 68 százalékkal kevesebb, összesen 1,4 millió vendégéjszakát regisztráltak a kereskedelmi szálláshelyek a KSH friss jelentése szerint.

A járvány megfékezését célzó védelmi intézkedések könnyítésének hatására a belföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött éjszakák száma májusban 2020 azonos hónapjához viszonyítva háromszorosára nőtt, de 56 százalékkal elmaradt 2019 májusához képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal szerdán.

A külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 2020. májushoz mérten ötszörösére nőtt, 2019 azonos időszakához viszonyítva 91 százalékkal csökkent. Az előző hónaphoz képest a belföldi vendégéjszakák száma 384 ezerrel magasabb volt.

Májusban az előző év azonos időszakához képest az összes bruttó árbevétel folyó áron 8,9 milliárd forinttal nagyobb volt, 12,6 milliárd forintra nőtt.

A belföldi vendégek száma 128 ezerrel 211 ezerre, a vendégéjszakáké 336 ezerrel 522 ezerre nőtt. A vendégéjszakák 72 százalékát szállodákban töltötték, ahol a növekedés mértéke csaknem négyszeres volt. A panziókban és a közösségi szálláshelyeken a vendégéjszakák száma az előző évi forgalmat 57, illetve 29 százalékkal múlta felül. Az Észak-alföldi turisztikai régióban volt a legnagyobb mértékű, több mint négyszeres a növekedés.

A külföldi vendégek száma 34 ezer fővel, a vendégéjszakáké 100 ezer éjszakával nőtt az előző év azonos időszakához képest, a szálláshelyekre érkezett 39 ezer vendég összesen 125 ezer vendégéjszakát töltött el. A vendégek nagy része szállodában szállt meg, az ott eltöltött éjszakák száma több mint ötszörösére bővült 2020 májusához képest. A növekedés Budapesten volt a legnagyobb, több mint nyolcszoros.

A KSH szerint 1945 kereskedelmi szálláshely, köztük 691 szálloda és 769 panzió volt nyitva a hónap egy részében vagy egészében.

Májusban az előző hónaphoz képest az összes vendégéjszaka 81 százalékát a belföldi vendégek töltötték el.

Az első öt hónapban az előző év azonos időszakához képest a kereskedelmi szálláshelyek 68 százalékkal kevesebb, összesen 1,4 millió vendégéjszakát regisztráltak. A belföldi vendégek 55, a külföldiek 81 százalékkal kevesebb, 1,0 millió, illetve 409 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken.

A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 68 százalékkal csökkent a 2020. január-májusihoz képest, és 28,1 milliárd forintot tett ki.

Grafika: MTI/ A kereskedelmi szálláshelyek összes árbevétele még májusban is kirívóan alacsony volt

Forrás: MTI