Átfogó tanulmányt készíttetett a turizmus jövőjéről a turisztikai magánvállalkozásokat tömörítő Turisztikai Világtanács (WTTC) az Oliver Wyman tanácsadó céggel.
A tanulmány egyebek mellett hangsúlyozza, hogy globálisan koordinált megközelítésre van szükség az erős újrainduláshoz. Erősíteni kell a jelenlegi akadálymentes utazási élményt, át kell venni a rendelkezésre álló új technológiákat és globális egészségügyi és higiéniai protokollokat kell átfogóan bevezetni, hogy újrakreálhassuk az utazók bizalmát és növelhessük az ágazat ellenálló képességét – adta hírül a VIMOSZ legutóbbi hírlevele.
A tanulmány szerint 4 makrotrend határozza meg az újraindulást, majd az azt követő időszakot:
a kereslet továbbfejlődése/ átalakulása, egészség és higiénia, innováció és digitalizáció és fenntarthatóság.
Felmérésük szerint az észak-amerikiai utazók 70%-a már most foglalna, hogyha szabad lenne. A megkérdezettek 92%-a bízik az olyan személyes ajánlásokban, amelyek az egészségre és a higiéniára vonatkoznak.
69%-uk számára a tisztaság egy kritikus komponens a különféle utazásajánlók kínálatában és biztosra vehető, hogy az utazók kiemelt figyelmet fognak fordítani az egészségügyre és higiéniára a Covid vakcina megjelenése után is.
Ez azt jelenti, hogy a célállomások felkészülése során válaszokat kell adni a fogyasztók változó prioritásaira, egyben igazodniuk kell az új egészségügyi és biztonsági előírásokhoz, intézkedésekhez.
A megkérdezettek egyre nagyobb százaléka hajlandó a papír alapú utazási dokumentumokról a digitalizáció irányába történő váltásra.
Mély nyomot hagyott a jövőbeli utasokban a válságot kísérő mellékjelenségek köre: munkanélküliség, szociális nyugtalanság, zavargások, így komoly elvárásaik lesznek a társadalmi, környezeti és intézményi fenntarthatóság kapcsán.
Nagy versenyelőnnyel indulnak azok a cégek, amelyek a válság legmélyebb pontján jól vizsgáztak.
Az újonnan összeálló csomag kell, hogy átsegítsen a válságon, indítsa be a rendszer szintű változást az iparágban, melynek következtében ellenállóképessége a jövőbeli sokkokra lényegesen növekszik és javítja társadalmi, gazdasági pozitív megítélését.
Mindezekhez lépések sokaságára van szükség:
– harmonizált megközelítésre az utazási korlátozások feloldásában, indulás előtti kockázatfelmérésre, standardizált kontakttesztelésre és nyomon követésre, mindezt az indulás helyén;
– a magán- és közszféra közösen kell, hogy megállapodjon az egészségügyi és biztonsági szabványok utazási alkalmazásáról;
– a foglalkoztatás fenntartására szükség van bértámogatásokra és a bérek értékének megvédésére, valamint fogyasztásösztönző akciókra, legyenek ezek voucherek vagy adókedvezmények;
– induljanak utazásösztönző programok, első körben a hazai és regionális utazásokra, a lehető leggyorsabban;
– induljon erős turizmuspromóció, ez is első körben hazai és regionális célállomásokat központba állítva;
Forrás: turizmus.com