A vízhez ezer szállal kötődünk. Nem csak akkor nyújt üdítő érzést, ha nagy melegben frissítőként fogyasztjuk, de fürdőzni is fantasztikusan jó benne. Ha egy picit tudományosabban közelítjük meg a vízhez való viszonyunkat, számtalan pozitív egészségügyi előnyre bukkanhatunk.
A sport terén sok olyan mozgásformát ismerünk, amelyekhez víz szükséges: az úszás, a vízilabdázás, a vízi aerobik, vagy az eszközhasználatot igénylő sportok, mint a szörfözés, wakeboardozás egytől-egyig megkövetelik, hogy „jóban legyünk” a vízzel. Ismernünk kell önmagunkat, testünket, tudatában kell, hogy legyünk annak, hogyan hat a víz felhajtóereje ránk, miként használhatjuk ki az áramlást.
Mindezek az aktív mozgáshoz kapcsolódnak, ám a víznek a fizikai ellazulásban is nagy szerepe van. Nem csupán izmaink, ízületeink ellazítására használhatjuk, de elménk, szellemünk pihentetésében is nagy szerepet játszik. A jótékony termálvíz megfelelő szakember segítségével, terápiás kezelések során hozzájárulhat az egyes betegségekből való gyorsabb és fájdalommentesebb felgyógyuláshoz.
Hogyan hat testünkre a víz?
A vízben könnyebbnek érezzük testünket, könnyebben mozgatjuk végtagjainkat. Mozgás közben érezzük a víz masszírozó hatását. Meleg vízben ellazulnak a feszes izmok, kitágulnak a vérerek, javul a vérkeringés. A termál- és gyógyvizek emellett kémiai hatásokkal is rendelkeznek, amely a bennük oldott ásványi anyagoknak köszönhető. Ezek az ásványi sók a bőrön keresztül felszívódva bekerülnek a vérkeringésbe, így erősítik az immunrendszert, pótolják az izmok, ízületek számára nélkülözhetetlen anyagokat, kedvezően befolyásolják a szervezet reakciókészségét, segítik az öngyógyító folyamatokat.
Mi mindenre használhatjuk?
Ivókúraként a nátrium és hidrokarbonát-ionokat tartalmazó alkalikus vizek a gyomor és bélhurut, a gyomorsav túltengés és a légúti hurutos betegségekre ajánlottak. A keserűvizek ugyanebben a formában a gyomor-, a bél-, a máj- és az epebetegek panaszait orvosolják.
Aktív vagy passzív mozgást végezzünk-e a vízben?
Ezt is, azt is. A fürdőkben számos csoportos vízi mozgásformán vehetünk részt, vagy egyénre szabott vizes kezelést próbálhatunk ki. Míg az aqua fitness, aqua stretching az izmok átmozgatását tűzi ki célul, addig az aquarelax terápia (melyhez csupán egy vízi nudlira van szükségünk) a súlytalanság érzése közben, lassú és apró mozgások mellett fizikai és szellemi ellazuláshoz vezethet.
A terápiás kezelések, az aromafürdő, szénsavas termálfürdő vagy a sós kádfürdő a víz termál hatását helyezik előtérbe. A súlyfürdő – melynek kidolgozása Moll Károly nevéhez fűződik –a lágy szövetek (izmok, inak, ízületi tokok) megnyújtásában segít, így a feszes izmok és a merev kötőszöveti elemek ellazítását segíti elő.
Forrás: Termalfurdo.hu /Danubius Magazin