Idén is várja a gyerekeket február 2. és 4. között az állatok farsangja elnevezésű rendezvény a Fővárosi Állat- és Növénykertben, ahova a jelmezben vagy farsangi álarcban érkező 14 éven aluli vendégek 100 forintos jegyáron mehetnek be három napon keresztül.
Reggeltől 15 óráig minden egész órában bemutatót tartanak azok az állatok, amelyeknek természetes megjelenése jelmezhez hasonlít, így bemutatkoznak a koronásgalambok, a „frakkos” pingvinek, valamit a Pálmaház és a Varázshegy több érdekes lakójának életébe is bepillantást nyújtanak a „Légy ott” az álarcos állatokkal címmel futó programok. A Varázshegyben mindhárom nap lesz kézműves foglalkozás, álarc- és bábkészítés, és minden órában bábjátékot is tartanak, valamint a kert több pontján lehet majd találkozni ember nagyságú farsangi állatfigurákkal. Pénteken zenés, jelmezes felvonulás is lesz, és az is kiderül, hogy megfázhat-e a jegesmedve. Szombaton és vasárnap karneváli arcfestés, mézmúzeum, valamint a Bóbita Band fellépése teszi teljessé a programkínálatot.
A farsangi programok és látnivalók mellett érdemes az Állatkertben cseperedő kisállatokat is felkeresni. Legutóbb a muntyákszarvasoknál és a gundiknál születettek kicsinyek, de a legnépszerűbb állatgyerek továbbra is Arun, a novemberben született kiselefánt, aki épp mostanában érte el azt a kort, hogy a tej mellett időnként már a szilárd táplálékot is kaphat.
Családi farsang a Vajdahunyad várban
A hagyományos családi programok mellett a fényhez kapcsolódó játékok, artisták mutatványai és kézművesek portékái is várják az érdeklődőket a Magyar Mezőgazdasági Múzeum Gyere a fényre! elnevezésű farsangi forgatagán, amelyet február 10-én rendeznek a Vajdahunyadvárban Budapesten.
Idén a múzeum a hagyományos családi programok mellett több, a fényhez kapcsolódó közös munkát is tervez a fiatalok számára. Az egész napos eseményen neondiszkó, lámpakészítés, gyertyajóslás, középkori színpadi jelenetek, zsonglőrök és artisták lélegzetelállító mutatványai, népi játszóház, élményfal, közösségi szövetkészítés és kézműves foglalkozás is várja a közönséget. A várudvaron kézművesek kínálják portékáikat, de az érdeklődők a farsangi fánkot is megkóstolhatják.
Csángó Bál a húsvéti és pünkösdi szokások jegyében
Idén is megrendezik a Csángó Bált Budapesten. A február 10-én tartandó rendezvényen ezúttal a húsvéttól pünkösdig terjedő időszak csángó népszokásaival, énekeivel, táncaival ismerkedhetnek meg a résztvevők.
A szervezők tájékoztatója szerint a színpadi gálaműsorban idős hagyományőrzők, fiatalok és gyerekek működnek közre Csíkfaluból, Forrófalváról, Lábnyikból, Pusztinából, Klézséről, Somoskáról, Gyimesekből. A műsorban fellép még Berecz András, Petrás Mária, Fábri Géza és a Népzenei Kamaraműhely. A programot színesíti a csángó muzsikát játszó magyarországi zenekarok közül a Juhász Családi Zenekar, a Lippentő Táncegyüttes, a Servet Zenekar, a Somos Együttes, a Tindia Zenekar és a Zurgó Együttes. A színpadi műsort több helyszínen zajló táncház, koncertek, énektanítás és más programok követik és előzik meg. A csángó gasztronómiai bemutató elengedhetetlen részévé vált a csángó bál programjának, így idén sem maradhat ki.
A Kisebbségekért – Pro Minoritate Alapítvány és a Moldvai Magyarok a Moldvai Magyarokért Szövetség által a Millenáris Park B épületében megrendezendő XXII. Csángó Bál fővédnöke Áder János köztársasági elnök, a megnyitón beszédet mond Gulyás Gergely országgyűlési képviselő, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője.
Forrás: MTI