utazásnak öregedésgátló hatása lehet

Az utazásnak öregedésgátló hatása is lehet egy új tanulmány szerint

A pozitív élményekkel járó turizmus javíthatja az emberek fizikai és mentális egészségét, ezáltal az öregedést is lassíthatja egy új ausztrál tanulmány szerint.

A turizmus nemcsak a szabadidő eltöltéséről és a pihenésről szól, hanem az emberek fizikai és mentális egészségéhez is hozzájárulhat – összegzi egy új tanulmány eredményét Fangli Hu, az ausztrál Edith Cowan Egyetem PhD-hallgatója.

Az egyetem kutatói egy interdiszciplináris tanulmány részeként az entrópiaelméletet alkalmazták a turizmusra. Az eredmény szerint az utazásnak messzemenően pozitív hatása lehet az egészségre, és többek között az öregedést is lassíthatja.

Az entrópia az univerzum általános tendenciája a rendezetlenség és a halál felé. Felfogható az irreverzibilitás jelzőjének is, azaz olyasvalaminek, ami spontán módon nem fordítható vissza. A tanulmány szerint a turizmus mindkét irányban kiválthat entrópiaváltozást: a pozitív élmények mérsékelhetik az entrópia növekedését és javíthatják az egészséget, a negatív élmények pedig ezzel ellentétes hatással járhatnak.

Fangli Hu szerint az öregedés visszafordíthatatlan folyamat, amelyet nem lehet megállítani, de lassítani igen. A pozitív utazási élmények az új környezet, a fizikai aktivitás, az új társadalmi kapcsolatok és a pozitív érzések révén növelhetik az emberek fizikai és mentális jólétét. A wellness-, az egészség- vagy a jógaturizmus például mind kínálhatja ezeket az előnyöket. A kutató szerint az utazásterápia akár egy úttörő gyógymód is lehet.

Az új környezet és az új tevékenységek ugyanis egyfajta stresszt váltanak ki, ami fokozza az anyagcserét, és támogatja a szervezet önszerveződési képességét. Az önvédelmi rendszer ellenállóbbá válik, olyan hormonok szabadulnak fel, amelyek elősegítik a szövetek helyreállítását és regenerációját, valamint támogatják az öngyógyító rendszer működését.

Az utazás során végzett szabadidős tevékenységek, például a túrázás, a hegymászás, a gyaloglás és a kerékpározás segítenek enyhíteni a krónikus stresszt. A relaxáció oldja a feszültséget, csökkenti az izmok és ízületek fáradtságát. Mindez segít egyensúlyban tartani az anyagcserét, és hatékonyabbá teszi a szervezet védekezését az elhasználódás ellen. A szervek és szövetek így alacsony entrópiaállapotban maradhatnak.

A testmozgás javítja a vérkeringést, gyorsítja a tápanyagok szállítását, és elősegíti a salakanyagok eltávolítását. Röviden: a tanulmány feltételezése szerint a szervezet az utazás révén a saját eszközeivel lassíthatja az öregedés folyamatát.

Ugyanígy azonban a negatív utazási élményeknek olyan egészségügyi hatásaik lehetnek, amelyek ezzel ellentétes irányba hatnak. Ha tehát az utazásaink során túl gyakran kerülünk kapcsolatba olyan problémákkal, mint a fertőző betegségek, balesetek, sérülések, erőszak, víz- és élelmiszerhiány, az fel is gyorsíthatja az öregedést – számol be a tanulmány eredményeiről a Reisereporter cikke alapján a Turizmus.com.

Forrás: Turizmus.com