A jóga és az immunrendszer

A jóga reneszánszát éli, amit elsősorban a test erősítése és hajlékonyságának fokozása terén elért látványos eredményeinek köszönhet, de kevesen tudják, hogy amikor rendszeresen gyakorolják a jógát, akkor nem csak az izmokra és az ízületekre, a koncentrációra és a fizikai erőnlétünkre van jó hatással, hanem megerősíti az immunrendszert is.

A jóga ősi tudása szerint a betegségek okuk szerint három csoportba tartozhatnak:

•             a környezeti ártalmak miatti betegségek (pl. ha egy természeti katasztrófa miatt nem jutok tiszta vízhez, akkor a kiszáradás, vagy a szennyezett víz ivása miatti fertőzés általam nem elkerülhető)

•             az életmódból adódó megbetegedések (pl. ha figyelmetlenségből, nemtörődömségből nem iszom eleget vagy nem ivóvizet iszom, stb.)

•             a lélek és értelem nem megfelelő táplálásából származó betegségek (pl. sosem hallottam róla, hogy nem minden ivóvíz iható vagy valamilyen nem tudatos önbüntetésből nem törődöm magammal, elfelejtek inni, mondjuk a napi munkahelyi robotolás közepette).

A példák természetesen önkényesek és leegyszerűsítettek, sokkal bonyolultabban is megnyilvánulhatnak ezek az okok. Ebből a megközelítésből a betegségek legnagyobb része a második ok miatt keletkezik, bár olykor lehet, hogy két ok is szerepet játszik bennük.

Hogyan segíthet a jóga gyakorlati rendszere azon, hogy életmódunkból következően ne betegedjünk meg?

A fizikai gyakorlatok (ászana) a test egészének nem megerőltető, de mégis teljes átmozgatásával serkentik a vérkeringést, így a szervezet minden része több tápanyaghoz jut, illetve a számára felesleges vagy azt megterhelő anyagok kiválasztásának folyamatát is meggyorsítja.

A cikk folyatása az InforMed oldalán olvasható>>

Forrás: Informed.hu

Fejléc kép: Pixabay